Sıkça Sorulanlar

Denklik Nedir?

Sahip olunan belgenin çalışmak istenilen ülke için uygun olduğunu, aldığınız eğitimin yeterli işi yapabilmek için uzmanlığın yeterli olduğuna dair her meslek alınan resmi onaydır.

Her meslek için ülke tarafından görevlendirilmiş resmi kurumlarca diploma, transkript ve sertifikalar kontrol edilir. Kendi ülkelerinde verilen eğitim ile eşdeğerlik, yeterlilik ve uygunluk durumu incelenir. Alınan eğitimin müfredatı, derslerin konuları, alınan saatler kontrol edilerek onay verilir ve çalışma hakkınız doğar.

Denklik Almak Şart Mı?

Denkliği alınmayan hiçbir belge yada diploma ile çalışılamaz. Yani bir mesleği eğitim aldığınız uzmanı olduğunuz ülke dışında yapmak isterseniz mutlaka denklik almak zorundasınız.

Denklik Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Denklikler resmi olarak 3 ay ( 90 gün ) sonunda onaylanır bu süre denklik veren kurumun yoğunluğu ve olağandışı olaylarda uzayabilir.

Denklik müracaatı yapmadan önce alınmış bir iş kontratı alan adaylar için bu süre 2 ila 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Denklik Almadan İş Sözleşmesi Alabilir Miyim?

Denklik çalışmanız için zorunlu bir belgedir. Denklik olmadan firmaların iş sözleşmesi verme olasılığı daha düşüktür. Avrupa’da acil personel ihtiyacı nedeniyle oluşan bir programdır Blue Card o nedenle firmalar denkliği almış evrakları tam olan adayları tercih etme olasılığı daha yüksek.

Mavi Diploma Sahipleri Denklik Almak Zorunda Mı?

Evet farklı ülkeden eğitim görülen bütün belgeler denklik almak zorundadır. Mavi diploma yada Uluslar arası geçerliliği olan sertifikalar denklik almaya uygun demektir. Denklik var demek değildir. Yani almış olduğunuz diploma yada sertifika için denklik başvurusunda bulunabilirsiniz demektir.

Yabancı Dil Bilmeden Denklik Verilir Mi?

Evet verilir. Denklik almış olduğunuz eğitimin uygunluğu için verilen bir onaydır. Dil şartı yoktur denklik müracaatı yapılıp sonuçlanma süresinde ( ort. 90 gün ) dil kursuna gidip yabancı dilinizi geliştirebilir ve zamandan tasarruf yapmış olursunuz

Kaç Çeşit Denklik Sonucu Vardır?

3 çeşit denklik vardır.

  • Tam Denklik  : Üniversiteniz yada Eğitim aldığınız kurum AB tarafından tanınmış ve aldığınız eğitim yeterli olarak görüldüğü denklik türüdür. Tam yetki ile çalışmanıza izin veren bir belgedir.
  • Kısmi Denklik : Üniversiteniz yada Eğitim aldığınız kurum AB tarafından tanınmış ama aldığınız eğitim kismi olarak yetersiz olarak görülmüştür. Bazı ders ve projelerde kendinizi geliştirmeniz gerektiği belirtilen denkliktir. Çalışmanıza izin verilir ama tam imza yetkili için tamamlayıcı eğitim almanız gerektiğini belirten bir belgedir.
  • Olumsuz Cevap: Üniversiteniz, Mezun olunan bölüm, Alınan eğitim ve mesleklerden biri yada bir kaçı uygun görülmemesi durumunda verilen denklik sonuç belgesidir.

 

Türkiye’de eğitim veren üniversite ve kurumların %96 sı AB standartlarında mavi diploma yada sertifika vermektedir. Denklik olumsuz olma durumu düşüktür.

Konaklama Nasıl Olacak?

Konaklama her aday firma ile görüşecektir. Çalışanlar için bir lojman, bir pansiyon yada bir ev ayarlanmış mı? Kalacak yer konusunda yardımcı olunacak mı? Gibi konular firmalar ile görüşülmesi gerekmektedir. Ve kalınacak yer adresi mutlaka yazılı olarak alınacak, konsolosluğa teslim edilecek onay alınacaktır.

Ücret Ne Kadar Olacak?

Blue Card Nitelikli İşçi Programıdır. Yani sizin niteliğinize, yaptığınız işin büyüklüğüne ve firmanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Gitmeden önce mutlaka şartlar yazılı olarak alınarak konsolosluğa teslim edilecek ve onay alınacaktır. Ucuza işçi çalıştırmak için değil kalifiye personel çalıştırmak için sizlere ihtiyaçları var bunu unutmayın.

 

Blue Card'a Uygun Muyum?

Avrupa'dan uygun iş teklifi aldıysanız,

Avrupa Birliği tarafından tanınmış üniversiyelerden en az Lisans yada üstü diplomaya sahipseniz,

Ya da Mesleki Yeterlilik Belgesine ( MYB ) sahipseniz,

Yüz kızartıcı bir sucunuz yoksa,

50 yaşından gün almamışsanız,

Blue Card alma hakkına sahipsiniz.

Blue Card AB`de daimi ikamet statüsü verebilir mi?

Blue Card yapmış olduğunuz iş sözleşmeniz süresince aktif olacaktır. Sözleşmeniz bitiminde yeniden Blue Card ınızı uzatmanız gerekmektedir. Ülkenin belirtmiş olduğu süre kadar ikamet etmeniz durumunda kalıcı oturum hakkına sahip olabilirsiniz.

Hangi milletler Blue Card alamaz?

Avrupa ekonomik alani vatandaslari ( Avrupa Birligi, Norvec, Lihtenstayn, Izlanda ve Isvicre) . Ulkenin kendie vatandaslari ve Yurt disinda AB `ye uye olan devletler ile anayasal baglantilari olan denizasiri ulkeler, ornegin Montserrat ve Gronland

Hangi Avrupa ülkeleri Blue Card verebilir?

Asagidaki AB ulkeleri Avrupa Blue Card vermeyi kabul etmislerdir. Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan , Kıbrıs , Çek Cumhuriyeti, Estonya , Finlandiya , Fransa , Almanya, Yunanistan, Macaristan , İtalya , Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta , Hollanda , Polonya , Portekiz , Romanya , Slovakya, Slovenya , İspanya ve İsveç

Avrupa disinda bir ulkede yasiyorum, yinede Blue Card icin basvuruda bulunabilir miyim?

Bulundugunuz konumla ilgisi yoktur. Avrupada ki fiziksel varliginiz, Blue Card basvurusu icin gerekli degildir.

Avrupa Blue Card hangi organisazyon verir?

Yaşamak ve çalışmak istediğiniz ülkenin göçmenlik bürosıu tarafından verilmektedir.

AB`de Blue Card ne kadar basarili?

Nispeten yeni olmasina ve Avrupa ülkelerinin hala ekonomik zorluklarla karşı karşıya olmasına rağmen, Blue Card bir basarıdır. Sadece Almanya`da, 1 Ekim 2015 tarihinden once 35.000 Blue Card verilmistir.

Avrupa Blue Card icin dil gereksinimi varmidir?

Blue Card icin hic bir dil gereksinimi yoktur.Avrupada kullanilan bir dile sahip olunmasi faydali olabilir, ancak bu zorunlu degildir.